BULÍK  a  CHŘESTIDLO -přerušení nežádoucí činnosti

Pořídili jste si štěňátko? Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že podomácku vyrobené chřestítko může být Vaší  ideální pomůckou při výchově. A to zvláště tehdy, nemá-li Váš hlas ještě potřebnou ráznost a rozhodnost. Jedná se tedy o spolehlivou podporu Vašeho hlasu.

Vezměte prázdnou plechovku a dejte do ní několik oblázků. Aby byl zvuk hlubší, vyberte raději větší kamínky – je třeba to vyzkoušet. Plechovku uzavřete , otvor můžete oblepit páskou na koberce.

Když plechovkou zatřesete, vydá pro štěně překvapivý, hlasitý zvuk, který mu zní jako hluboké zavrčení. Jakmile Vaše štěně uslyší plechovku zavrčet, zpozorní a všeho nechá. Jedná se tedy o spolehlivé přerušení nežádoucí činnosti Vašeho miláčka.

 Ale pozor !  Mějte na paměti,  že  samostatné zachramostění  nestačí !  Je potřeba si ještě zapamatovat tři následující doporučení:

 1.doporučení: S každým jednotlivým zatřesením psa   s l o v n ě  n a p o m e ň t e !! Např. „ fuj – dolů – nesmíš „ apod.

2. doporučení : Jakmile pes nežádoucí činnost přeruší, dejte mu ihned povel, který už dobře ovládá, např. „ sedni - zůstaň  - stop „ a za splnění povelu ho pochvalte – slovně, event.poklepáním na hrudi. Nakonec ho uklidněte masáží, aby bulíček věděl, že ho máte pořád rád.

Je moudré si před příchodem štěňátka do Vaší rodiny připravit takto upravených plechovek více a strategicky je po bytě rozmístit, abyste je měli  tzv. „ po ruce“ , až bude třeba. A takových nežádoucích činností může štěně páchat celou řadu. Chcete několik příkladů ?

-kuchyně – hrabání v koši na odpadky, kradení jídla z jemu dostupných míst

-obývák- skákání na gauč nebo na Vaše oblíbené křeslo

-předsíň – obdivování a ochutnávání Vašich bot a bačkor

Určitě Vás časem napadnou i jiná místa, kde bude moudré chřestítka poschovávat.

3. doporučení : Nikdy s chřestítkem netřeste zbytečně ! I malé štěně je učenlivé a brzo může přestat být na zvuk citlivé. A jít s chřestítkem na dospělého psa je  marná snaha  – pro něj bude rámusící plechovka úžasná hračka !

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode