Bulík a Váš hlas

Tou nejužitečnější pomůckou při výchově a výcviku Vašeho bulíka budou Váš hlas  a řeč Vašeho těla. Melodie, intonace,barva hloubka a síla Vašeho hlasu přenášejí na psa Vaše pocity, nálady,zájem, přání,omluvu i lásku.

Změnou tónu imitujete přirozené psí zvuky. Varovné vrčení je hluboký zvuk, hravé psí tóny jsou vyšší. Muži a ženy mívají se psy odlišné problémy v komunikaci.  Já jsem se např. učila nasazovat svůj hlas hlouběji a dávat do něj větší razanci. Stejně tak mi za začátku  připadalo jako zbytečná šaškárna a bylo mi „ proti srsti „ přehrávat emoce „  a při splnění úkolu  tzv. „ vylítnout  radostí z kůže „ , tzn .projevovat radost celým tělem. Pak jsem pochopila, že je to nutné. Zejména v začátcích výcviku musí štěněti  “očividně" dojít, jakou máte ze správného provedení povelu šílenou radost.Naopak  - pro muže může být těžší nasadit povzbudivější, měkčí tón. Výsledkem pak může být, že pes nebere ženu vážně a muže se bojí. Na radostný, optimistický hlas pes zamává ocasem. Tón hlasu je pro něho jasný signál, že jste s ním spokojený. Naproti tomu na  vážný, hluboký hlas se objeví projevy podřízenosti – ocas je stažený, uši skleslé a pes se tváří provinile, jakoby říkal „ tak co jsem to zase provedl, ach jo“.

Chcete-li, aby Vám Váš bulík lépe rozuměl, naučte se se svým hlasem pracovat a používejte tóny výrazně odlišné.

Základní druhy tónů:

- tón rozkazovací –Hlas vychází z hloubky , je níže posazený. Pozor na tón Vašeho  hlasu. Nesmí být nikdy tázavý! Vy se psa neptáte, jestli toho chce nechat, Vy mu nařizujete !

- tón varovný - Ve varovném hlase musí být patrný Váš jasný záměr podpořit svůj požadavek v případě potřeby činem ! Když pes uslyší ve vašem hlase rozhodnost, bude spíš ochoten poslechnout.

- tón pochvalný – Je nasazený výrazně výše.

Používání slov 

V používání slov by měla být Vaše rodina 100%ně důsledná. Budete-li každý z Vás užívat různé povely, bude Váš bulík totálně zmatený. Při výcviku základní poslušnosti buďte co nejstručnější. Potřebujete, aby pes reagoval už na jediné slovo.

Síla hlasu

Zkuste s bulíkem projít známé povely šeptem. Uvidíte sami, jak bude pozorný ! Mluvíte-li na něho většinou normálním hlase, normálním konverzačním způsobem, pes zpozorní, když hlas zvýšíte. Jestliže na psa povely jenom křičíte, přestane si Vás všímat . A to jen proto, aby si ochránil uši. Potom – bohužel , v případě nutnosti  - bude hlasitost povelu ignorovat, protože si časem na Váš křik již zvykl.

 

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode